عضویت سریع
16 ارديبهشت 1389 ساعت 09:52 صبح

بخشی از سخنرانی دکتر محسن رضایی در همایش بررسی نقش مرجعیت شیعه 1389

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای ساماندهی مسائل جامعه و حل مشکلات نیازمند عنايت وکمک مراجع تقلید هستیم.

                                                      گزارش تصویری

به گزارش «تابناک» و به نقل از خبرنگار مهر در قم محسن رضایی عصر سه شنبه در سومین همایش بررسی نقش مرجعیت شیعه در احیای دین و هدایت نسل جوان که به مناسبت سالگرد رحلت مرجع تقلید شیعیان، حضرت آیةالله العظمی فاضل لنکرانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت اسلامی تشکیل شده اما هنوز جامعه اسلامی را نساخته ایم، امروزه نیازمند آن هستیم تا در کنار اسلام سیاسی به اسلام اجتماعی که خانواده و جامعه را شکل ، اقتصاد اسلامی را پديدار و تمدن را در کنار دولت اسلامی قرار مي دهد، توجه بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: تشکیل دولت و ملت در ایران اسلامی صورت گرفت اما خانواده ها، شهرها، روستاها، ادبیات، معماری، هنر و آن چیزی را که اسمش را جامعه می گذاریم، ساخته نشده و جوانان ما نیازمند این هستند که یک بار دیگر مرجعیت به سراغ آنها بیاید.

رضایی با بیان اینکه امروز ملت ایران اقتصاد اسلامی را باید از مراجع تقلید یاد بگیرد، تصریح کرد: دولت، قوه قضائیه و مجلس نیازمند این هستند که برای ساماندهی مسائل جامعه از مراجع تقلید کمک بگیرند. امروزه روحانیت با تکیه بر نظام جمهوری اسلامی، ولایت فقیه و مرجعیت می تواند کمک های بزرگی در ساختن جامعه اسلامی به مردم ایران انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه جوانان امروز بیش از گذشته نیازمند مرجعیت و روحانیت هستند، خاطرنشان کرد: امروز جای شهید مطهری ها خالی است که قیام بزرگی در ابعاد فتح نشده انقلاب اسلامی انجام دهند.

وي ادامه داد: دوره زماني بين سال‌هاي 50 تا 55 اوج درگيري‌هاي ماركسيسم بود و در چنين مبارزه‌ سنگيني اگر روحانيت و مرجعيت نبودند بسياري از نيروهاي انقلابي كه بعدها جنگ را اداره كردند نمي‌توانستند از عهده آن برآيند.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با یادآوری نقش مرجعیت در سالهای حماسه اظهار داشت: سال‌هاي جنگ تحميلي تا حكم شرعي نمي‌گرفتيم عملياتي شروع نمي‌شد. در سال‌هاي 53 و 54 نيز در جريان‌هاي مبارزه مسلحانه رويكرد جديدي با پيروي از روحانيت به وجود آمد و بعد از پيروزي انقلاب نيز تمام عمليات‌ها با دستور فرمانده كل قوا بود و قبل از آن‌كه عملياتي را شروع كنيم با مراجعي همچون آيت‌الله گلپايگاني تماس مي‌گرفتيم و از آنها التماس دعا داشتيم.

رضايي اضافه كرد: آيت‌الله فاضل لنكراني هم خودش به جبهه مي‌آمد و هم روحانيون را به جبهه مي‌آورد. اين عالم بزرگوار كه شاگردان بسياري داشت پا به پاي فرماندهان در صحنه‌هاي نبرد حاضر بود.

مرجعیت حافظ نظام است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام مرجعیت روحانیت را حافظ اصلی اسلام ناب و خالص برای مسلمانان دانست و تصریح کرد: مرجعیت در طول تاریخ دو مبارزه بسیار سنگینی را پشت سر گذاشت که یکی مبارزه علمی و فکری با دهها و صدها انحراف فکری بود و دیگری مبارزه سنگین نظامی علیه قدرت های استکباری بود که از این مبارزات سربلند بیرون آمد و امروز ثمرات مرجعیت را در زندگی مان شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه نظام و حوزه های علمیه ایران به سادگی و ارزان بدست نیامده است، خاطرنشان کرد: مرجعیت شیعه و روحانیت در پشت سر خود از هزاران تجربه و حادثه عبور کرده اند تا امروز که نظام اسلامی هر روز بالنده تر می شود.

رضایی با اشاره به نقش مرجعیت در جلوگیری از گسترش انحرافات فکری و التقاطی در جامعه اظهار داشت: در سالهای بین 1350 تا 1355 که اوج درگیری های جوانان مسلمان و انقلابی در دانشگاهها با مارکسیست ها بود در آن شرایط اگر مرجعیت شیعی نمی بود بسیاری از انقلابیون به انحراف کشیده می شدند و افرادی همانند شهیدان باکری، همت، متوسلیان، بروجردی، علم الهدی و ... کسانی بودند که در محضر روحانیت از نظر فکری آن چنان قوی شده بودند که در درون دانشگاهها در مقابل منحرفین می ایستادند.

بازگشت
  • نظردهی

    اخبار مرتبط با این خبر

    سخنرانی آیت الله العظمی علوی بروجردی در همایش بزرگداشت حضرت خدیجه سلام الله علیها برگزاری همایش جوانان، مهدویت و بیداری اسلامی پیام حضرت آیت الله العظمی صافی به جشنواره مهدویت دکتر علی لاریجانی-همایش نهضت حسینی بیداری اسلامی1390 پیام آیت الله العظمی هاشمی شاهرودی به کنگره بین المللی غدیر – تهران سالن همایش های برج میلادهیئت خادم الرضا پور محمدی شب قدر 1389 پورمحمدی - شب قدر آیت الله هادوی در شب 19 رمضان آیت الله هاشمی شاهرودی:اصل مهدویت باید به درستی ترویج شود پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی به همایش خادم الرضا(ع)