عضویت سریع
8 شهريور 1389 ساعت 07:52 صبح

آیت الله هادوی در شب 19 رمضان

استاد درس خارج حوزه علميه از اميرالمومنين(ع) به عنوان شاخص و معيار حق ياد کرد و گفت: اميرالمومنين(ع) انساني موحد و کسي است که در مکتب اسلام تربيت پيدا کردند و اولين مردي است که به اسلام ناب ايمان آوردند و تا آخرين لحظه عمر با برکت پيامبر اسلام در کنار ايشان بودند.

به گزارش ايسنا آيت‌الله مهدي هادوي تهراني در مراسم ويژه شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که از سوي هيئت و کانون خادم الرضا(ع) در تکيه شاه خراسان برگزار شد به بيان تعريفي از واژه توبه پرداخت و اظهار داشت: توبه يعني بازگشت؛ يعني اگر از راه دور افتاديم و لغزيديم برگرديم و بين خود و خداي متعال توبه کنيم.

وي توبه را مقدمه درک فضيلت شب قدر دانست و افزود: اگر خداي ناکرده لغزش‌هايي در زندگي ما هست تصميم بگيريم که آنها را جبران کنيم و از کاري که کرديم پشيمان شويم که اگر دراين حال اشک ما جاري شد بدانيم که خواسته ما اجابت مي‌شود.

استاد درس خارج حوزه ادامه داد: انبياي الهي براي اين آمدند که همه مردم را به راه خدا دعوت کنند، اين راه باز است و اگر انسان مي‌خواهد ماندگار شود بايد به مبدا ماندگاري متصل شود.

آيت‌الله هادوي تهراني شب قدر را فرصت خوبي براي اصلاح رابطه بنده با خدا دانست و اظهار داشت: بايد در اين شب گرانقدر به نعمت‌هايي که خداوند نصيب ما کرده، فکر کنيم؛ ما بيشتر آنچه را که نداريم مي‌بينيم و کمتر آنچه را که داريم مي‌بينيم و اگر مقداري به داشته‌هاي خودمان توجه کنيم آن وقت مي‌فهميم که خداوند نعمت‌هاي بسيار زيادي به ما عطا کرده است.

وي اضافه کرد: در شب قدر تقديرات و علم خاص الهي بر قلب يک انسان کامل تجلي مي‌يابد.

آيت‌الله هادوي تهراني ادامه داد: ديگران هم در کنار پيامبر اسلام بوده‌اند اما هيچ کدام از آنها به مرتبت و جايگاه والاي امام علي(ع) دست پيدا نکرده‌اند.

وي با بيان اينکه در طول تاريخ ظلم عظيمي به امام علي(ع) شده است، تصريح کرد: ظلمي که به آن امام همام شده، آن گونه بود که نبي مکرم اسلام طبق برخي از روايات قبل از رحلتش مظلوميت علي را براي ايشان و حضرت فاطمه(س) نقل کرده‌اند و آن دو بزرگوار گريه مي‌کردند؛ يعني پيامبر اسلام اولين روضه خوان امام علي(ع) بودند.

استاد درس خارج حوزه گفت: امام علي(ع) اين معيار و ميزان حق آنقدر مظلوم واقع شده که وقتي در سحرگاه نوزدهم ماه مبارک رمضان فرق سرش را با شمشير در محراب عبادت شکافتند مسلمانان جاهل سئوال مي‌کردند که مگر علي نماز مي‌خواند که در محراب عبادت فرق سرش شکافته شد.

وي ادامه داد: کسي که حافظ اسلام و نبي خاتم و معيار حق بود، به گونه‌اي بر عليه‌اش تبليغ کردند که اين سئوال در ذهن برخي مسلمانان جاهل مطرح شده است.

وي از ماه رمضان به عنوان ماه ضيافت الله و مهماني خدا ياد کرد و گفت: در اين ماه ما به ضيافت الهي دعوت شديم و هر کس به اندازه ظرفيت و معرفت و ايمان خودش وارد اين ضيافت مي‌شود.

وي ادامه داد: کساني هستند که ماه مبارک رمضان مي‌آيد و مي‌رود ولي آنها اصلا باخبر نمي‌شوند که چنين ماهي هم وجود دارد که خداوند سفره برکات خودش را براي استفاده مومنين باز کرده است.

آيت‌الله هادوي تهراني افزود: ما در محيطي زندگي مي‌کنيم که لااقل از ماه رمضان باخبر مي‌شويم و اين دعوت را بايد اجابت کرد که ميزبان خداست و ما بندگان خدا مهمان او هستيم.

استاد درس خارج حوزه علميه با اشاره به نزول قرآن کريم در شب قدر اظهار داشت: اگر کسي اصلا اين شب‌هاي گرانقدر را درک نکرد تقدير الهي انجام مي‌شود، اما اگر افرادي اين شب‌ها را درک کنند و بتوانند رابطه‌اي با خداي خود برقرار کنند، آن وقت است که فضيلت شب قدر از هزار ماه بهتر خواهد بود.

وي اضافه کرد: در اين شب ارتباط خاصي بين عالم والا و دنيا پيدا مي‌شود و روزنه‌اي باز مي‌شود که اگر کسي اهل آن باشد از اين روزنه عبور مي‌کند و به چيزي مي‌رسد که يک انسان اگر بخواهد به صورت معمولي به آن برسد بايد يک عمر را سپري کند.

بازگشت
  • نظردهی

    اخبار مرتبط با این خبر

    پیام تسلیت بمناسبت درگذشت حجت الاسلام والمسلمین صالحی خوانساری پیام تسلیت هیئت خادم الرضاعلیه السلام بمناسبت درگذشت آیت الله العظمی هاشمی شاهرودی توضیح در مورد VIP....! دیدار اعضای ستادی هیئت خادم الرضاعلیه السلام با آیت الله العظمی علوی بروجردی سخنرانی آیت الله العظمی علوی بروجردی در همایش بزرگداشت حضرت خدیجه سلام الله علیها امام جمعه موقت ساری: حجت الاسلام ذوالنور در جمع عزاداران هیئت خادم الرضا(ع) هشدار داد برگزاری جشن ازدواج 200 نفر اعضای هیئت خادم الرضا(ع) با حضور استاندار قم دیدار با آیت الله اعرافی رییس حوزه علمیه کشور گزارش 13 ساله